הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - שמן זרעי המפ
18/01/2018, מאת מיכל אור רודיך - דיאטנית
קנאביס או לא קנאביס?
ומה הקשר בינו לבין לדיאטה ותזונה נכונה?
שמן זרעי המפ

שמן קנאביס זה לא חוקי, ממסטל וממכר – נכון או לא נכון?  גם אם היעילות של שמן קנאביס הוכחה לטיפול בתסמינים רפואיים שונים, הבטיחות טרם מצאה לה קונסנזוס שנוח לחיות איתו, ומעל לכל – גם שימוש / מכירת שמן קנאביס בארץ אינו חוקי.

שמן קנאביס אינו ההמלצה שלי, אלא שמן המפ, שישנם רבים שמתבלבלים בינהם.
נתחיל מההבדל המשמעותי בין שמן המפ המופק מהזרעים ושמן קנאביס, המופק מהפרחים של אותו הצמח Canabis sativa. על פי הגדרות ממשלת קנדה, לדוגמה, מוצר שמכיל פחות מ% 0.3  TCH (החומר הפסיכואקטיבי שבצמח) ייחשב כהמפ ומעל אחוזים אלה, ייחשב כקנאביס. לעומת הקנדים – בארה"ב ההגדרות החוקיות הן שונות ומחמירות יותר ומגדירות מוצר כהמפ רק אם אין במקור השמן (האזור בצמח ממנו מופק השמן) חומרים פסיכואקטיביים מדידים.


חשוב להבין ששמן המפ הנמכר בארץ אינו ממכר, אין בעיית חוקיות ואינו מוגדר בשום צורה כסם. מבחינה קלורית, גרם אחד מספק 9 קלוריות, כמו כל שמן אחר. יחד עם זאת, איכות השמן בהרכבו, גבוהה משמעותית משמנים אחרים. חשוב לא לחמם שמן המפ ולהשתמש בו כפי שהוא.
שימוש בזרעי ההמפ אפשרי אף הוא. הזרעים מכילים  רמות חלבון גבוהות ויטמין E וחומצות שומן חיוניות. זרעי ההמפ ושמן זרעי ההמפ ידועים כמסייעים להורדת כולסטרול ולחץ דם, חיזוק מערכת החיסון ותוספת בריאה של חלבון. יחס חומצות השומן אומגה 6 ואומגה 3 נמצאות ביחס האידאלי, כפי שמומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי, 3:1. אם נדייק נמצא כי בשמן ההמפ יש רמות גבוהות במיוחד של חומצה לינולאית (אומגה 6) ולינולנית (אומגה 3).  ממחקרים שונים עולה כי החומצה הלינולאית המצויין בשמן זרעי ההמפ יעילה בשמירה על איכות העור, טיפול בפסוריאזיס ופריחות שונות. שמן ההמפ משמש בקוסמטיקה להצערת העור ונמצא כמעניק ברק לשיער.

מה טוב במיוחד בשמן המפ ולמה להשתמש בו?
1. תורם לשמירה על איזון הורמונאלי – המזון היחיד שיש בו חומצה גמא לינולנית, ברמה שניתן להתיחס אליה, שהופכת בגוף לחומר המווסת את המערך ההורמונאלי PGE1 ולכן עוזר בטיפול ומניעת תופעות גיל המעבר.
2. אידאלי לשמירה על מיצוק ולחות העור - הרכב חומצות השומן בשמן ההמפ הופכות אותו לידידותי במיוחד לסובלים מיובש, הסדקות העור ופסוריאטים.
3. מעודד חילוף חומרים ומסייע בירידה במשקל - בשל היחס המועדף והנכון בין חומצות שומן אומגה 3 ו-6, יחס שהוא 1:3.
4. שמן מועדף לסוכרתיים – איכותו הגבוהה של השמן, רמות הפחמימות הנמוכות ואיכות החלבון מעניקות לשמן ההמפ יתרון לסוכרתיים ויעודד איזון רמות סוכר.
5. שומר על מיגון המיילין של תאי העצב - מכאן נמצא כמסייע לתפקוד מאוזן יותר של המערכת העצבית, מרגיע ואף נמצא כמסייע לטיפול בהפרעות קשב וריכוז.
6. שמירה על כלי דם ושמירה מפני קרישיות יתר של הדם - בשל הרמות הגבוהות של חומצות השומן מסוג אומגה 3 . תכונה חיונית עבור אנשים הסובלים או הנוטים לקרישיות יתר, קבוצת סיכון ללקות בארוע מוחי וכד'.
7. תוסף תזונה חשוב לצמחונים וטבעונים - הרכב השמן מבחינת חומצות האמינו וחומצות השומן הופך אותו לתוסף חשוב לאנשים אשר בתזונה היום יומית שלהם לא תמיד מקבלים את הקצובה היומית הנדרשת ממזון אחר.
8. מסייע בצורה יעילה לטיפול ולמניעה למי שסובל מדלקות מפרקים- נמצא כי שמן ההמפ, במיוחד עם הצריכה היא על בסיס יומי ולאורך זמן יעיל כגורם אנטי דלקתי ומסכך ולכן מסייע בטיפול ובמניעה.
איך נדע אם שמן ההמפ הוא באיכות גבוהה או לא? מה יש בארץ ומה מומלץ?


בארץ ניתן להשיג מותגים שונים, מרביתם באיכות טובה. יש להסתכל על התווית ולוודא שלא מדובר בערבוב שמנים שונים וכי הרכיבים הם רק שמן מזרעי המפ. כבישה קרה בדרך כלל ובקבוקים כהים. תוכלו להשוות מחירים ולמצוא הבדלים משמעותיים בין החנויות והספקים השונים. דרך האינטרנט המחירים, לרוב, נמוכים יותר, אך שימו לב לעלות המשלוח.
שמן המפ אורגני מכבישה קרה – CANAH 250 מ"ל
שמן זרעי המפ מכבישה קרה – ד"ר גרין  250 מ"ל
שמן זרעי המפ מכבישה קרה Vita Schloss   200 מ"ל
שמן זרעי אורגני המפ מכבישה קרה – Nutriva  710 מ"ל
שמן זרעי המפ בכבישה קרה – Bio Green  500 מ"ל
שמן המפ אורגני מכבישה קרה – PUKKA 250 מ"ל
אישית אני מאוד ממליצה על השמן של PUKKA  אותו ניתן לרכוש גם בחנויות טבע וגם באינטרנט.


חשוב לזכור כי שמן ההמפ נחשב לתוסף תזונה ולא לתרופה, למרות המחקרים הקליניים שנעשו ופורסמו בעיתונות הרפואית. כמו כן חשוב לזכור לא לחמם ולשמור במקום מוצל וקריר.
השימוש נע בין 1 כף ל 5-6 כפות ליום, תלוי בהתוויה או במטרה. לסיוע בירידה במשקל ניתן לשלב עד 2 כפות ביום במסגרת התפריט ועל חשבון שמנים אחרים.


לבריאות!

 

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2018 Diets.co.il