הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - מה כל הרעש סביב טיפול בצרבת?
16/11/2017, מאת מיכל אור רודיך - דיאטנית
מה זה אומפרדקס, נקסיום לנטון או PPI? מה אפשר ואי אפשר להשיג עם דיאטה נכונה כשסובלים מצרבת ומה הנזק והתועלת בתרופות
מה כל הרעש סביב טיפול בצרבת?

בשבועיים האחרונים התפרסו כתבות שונות החל מאינטרנטיות ועד למאמרים דרך תקשורת כתובה של קופות חולים ומאמרים מקצועיים רפואיים, על טיפולים בצרבת ועל הנזק לכאורה שהם עלולים לגרום. בעיקר קבוצת תרופות שכוללת אומפרדקס, לנטון, לוסק ועוד (PPI )  שהם מעכבי משאבות פרוטונים בקיבה. תפקידם למנוע הפרשת חומצה מהקיבה שאצל אנשים מסויימים עולה חזרה לכיוון הוושט וגורמת לתסמונת שנקראת ריפלוקס (החזר חומצה וושטי). תרופות אלה היוו פריצת דרך בשיפור איכות חייהם של אנשים רבים והם באמת יצרו מהפכה חיובית עצומה בטיפול בצרבת בשנות ה 70. כמו לכל תרופה יש תופעות לוואי, יש סיכונים ויש יתרונות משמעותיים בטיפול ומה שחשוב לוודא הוא שיווי המשקל. מתי כן מתי לא ולכמה זמן להשתמש בהם. לנסות תחילה או במקביל שינויים באורך חיים ובתזונה וחשוב לא פחות למצוא אפיקים חיוביים בחיים להרגע ולהמנע ככל שניתן ממתח, אפילו במדינה הסוערת שלנו.


ננסה לבדוק מה אפשר ואי אפשר להשיג עם דיאטה נכונה כשסובלים מצרבת ומה הנזק והתועלת בתרופות, כדי לבחור נכון, מה טוב לכל אחד מאיתנו.
צרבת היא מצב שנובע מהחזר חומצה וושטי, כלומר שחומצה עולה בחזרה מהקיבה לכיוון הוושט וצורבת את הרקמה העדינה שבוושט. עליית עודף החומצה והצריבה יכולה להיות חד פעמית ויכולה להיות כרונית. אם הבעייה היא חד פעמית הרי שאין צורך בטיפול.  אם הבעייה היא כרונית, כדאי לבדוק ממה היא נובעת, מה הנזק שכבר נגרם ולגשת לרופא או רופאת המשפחה שדי לחשוב על דרכי מניעה וטיפול מתאימים. במקביל ניתן להתייעץ עם מומחה או מומחית לתזונה או נטורופתיה, אחרי שעברנו בדיקה רפואית מתאימה.


הרעש הגדול סביב התרופות לטיפול בצרבת נובע מעבודות מחקר שהתפרסמו בשנים האחרונות וחזרו והציפו את הרשת בשבועיים האחרונים. מאמרים אלה, שחלקם מאמרים רפואיים מקצועיים, מעלים את הטענות כי טיפול בתרופות PPI, שהן תרופות מדכאות הפרשת חומצה מהקיבה, גורמות לנזק יותר מאשר תועלת וכי הן גורמות, מעבר למחסור בוויטמינם, גם לדימנציה ואפילו אלצהיימר, ירידה בצפיפות העצם ועוד. הפרסומים סקרו עבודות שבדקו אוכלוסיות של מאות מטופלים שצרכו תרופות אלה וניסו לבודד את הגורם לתחלואה בדימנציה או אלסציימר, צפיפות נמוכה של עצם ועוד. חשוב להבין כי הקבוצות היו לא אחידות, גילאים שונים ומחלות רקע שונות. כמו כן עלה כי מטופלים רבים אשר לקו במהלך השנים באלסציימר או דימנציה היו נתונים ללחצים גבוהים יחסית לאורך תקופות ארוכות וסבלו מסטרס לאורך שנים. לא ברור אם הלחץ הוא זה שגרם גם לצרבות. לא כל מי שחיי בלחץ מפתח צרבות, כיב בתריסריון ובעיות אחרות במערכת העיכול – אך יש קשר.   לדעת רופאים וחוקרים רבים, עדיין לא הוכח קשר בין הנזק המוחי לנטילת תרופות אלה לאורך שנים. דווקא התועלת ועלייה באיכות החיים והתפקוד בעקבות השימוש בתרופות הללו כן הוכח.  נכון שכשאין כמעט הפרשת חומצה, כשהיא אמורה להיות מופרשת, החומציות במערכת העיכול משתנה וכך גם חומציות הקיבה ולכן העיכול והספיגה לא יכולים להיות יעילים כמו במערכת תקינה ללא התערבות. עם זאת, בדיקות שגרתיות ושמירה על תזונה מתאמת אישית, יכולה להשאיר אותנו שנונים וחריפים לאורך שנים רבות, גם עם תרופות PPI. היום כשיש דור חדש של PPI  שמאפשר כמות נמוכה מאוד של חומר פעיל המשתחרר במנגנון מושהה, כמו התכשיר דקסילנט, שנכנס לאחרונה לשימוש גם בארץ, נראה כי אנו בטוחים ומוגנים מעט יותר.


בהתאם להמלצות רופאי המשפחה כדאי לבחון מידיי פעם אם אפשר להסתדר בלעדיהם ואת מידת הצורך בהמשך הטיפול, לעדכן את המינון וכד' ובמקביל לערוך שינויים משמעותיים בחיים שלנו.
הנה כמה טיפים, לסיוע בטיפול ובמניעה:
1. להקפיד על ארוחות קטנות מספר פעמים ביום ולא לאכול ארוחות גדולות
2. להפסיק לאכול כשלוש שעות לפני השינה
3. להימנע מלאכול יוגורטים או מוצרי חלב סמוך לשעת השינה
4. להשתדל לישון על צד שמאל
5. לישון כאשר פלג הגוף העליון מעט מורם (כריות או שינוי במנח המזרן)
6. רצוי להימנע מאוכל שמן ומתובל
7. רצוי לאכול לחם מלא, אורז מלא ולא לחם או אורז לבנים, פחמימות מורכבות ולא סוכרים פשוטים.
8. רצוי להימנע משתיית אלכוהול
9. רצוי להימנע מכל מזון שאנחנו מרגישים אחרי אכילתו צרבת או אי נוחות
10. אכילה של ירקות על בסיס קבוע, תוספת ג'ינג'ר, שיבולת שועל, דובדבנים תפוחים אגסים ומלון, בשר דל שומן, חלבון ביצה – כל אלה יכולים לסייע למניעת התקפים


אם למרות האכילה הנכונה ושינויים בהרגלי החיים, אתם עדיין מכחכחים בגרון, משתעלים ללא סיבה, מגהקים, מרגישים צריבה בגרון או קושי בבליעה – חשוב לגשת לרופא המשפחה ואולי לבדיקת רופא גסטרו לבדיקה שנקראת גסטרוסקופיה אשר תוכל לאבחן את מצב הוושט ולהצביע על הבעיה במידה ויש דלקת או בעייה רפואית אחרת.
לסיכום – יש אפשרויות רבות לטפל ולמנוע צרבת או התקפי צרבת על ידי תזונה מתאימה, תוספי תזונה וצמחי מרפא, דיקור ואפילו במקרים מסויימים ביופידבק או מדיטציה. כדאי לפנות לדיאטנית או הנטורופטית ולקבל תפריט מתאים. אם הבעייה נמשכת חשוב מאוד לגשת לטיפול רפואי ולבדיקות מתאימות.


הרבה בריאות טובה!

 

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2018 Diets.co.il