הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - דיאטה עושה צרבת? או שצרבת גורמת לדיאטה?
13/07/2017, מאת מיכל אור רודיך - דיאטנית
מכירים את תחושת הצרבת? כששורף בגרון או כואב בחלק העליון של הבטן?
דיאטה ותזונה נכונה יוכלו לעזור לכם להפטר מהצרבת ולא יגרמו להיווצרותה.
דיאטה עושה צרבת? או שצרבת גורמת לדיאטה?

אם ההרגשה הזו מפתיעה מידיי פעם – סביר להניח שהאוכל שאכלתם גרם לקיבה להפריש עודף חומצה ורצוי שתעברו לתזונה עם פחות שומן או פחות סוכר. אך אם אתם והצרבת חברים וותיקים – אתם כנראה גם מכירים את המונח ריפלוקס או החזר קיבתי ושטי. בכל מקרה דיאטה ותזונה נכונה יוכלו לעזור לכם להפטר מהצרבת ולא יגרמו להיווצרותה.


כמה מונחים בסיסיים שכדאי לדעת:
צרבת= תחושה ששורף ועולה חום מאזור שמאחורי בית החזה קדימה – מצביע על החזר חומציות. אזופגיטיס = דלקת של רירית הוושט פתולוגיה שקשורה לרפלוקס תצביע על NERD  או GERD .
ריפלוקס ללא דלקת = החזר קיבתי וושטי שנגרם בעקבות הרפיית שריר שוער הקיבה העליון, ובבדיקת גסטרוסקופיה רואים רקמת וושט תקינה.
ריפלוקס עם דלקת וושטית = צרבת וריפלוקס כשהגסטרוסקופיה מצביעה על נזק לרקמת הוושט (דלקת, כיבים).

מבחינת מספרים – אין ספק שאתם לא לבד, ריפלוקס שכיח בעולם, כולל בישראל, בכ- 15-20% מהאוכלוסייה והוא פוגע באיכות החיים, בעיקר באיכות השינה, בימי עבודה  ובכל מה שקשור להרגלי אכילה.
במחקרים שבדקו 1284 אנשים שסובלים מריפלוקס, בארה"ב, עלה כי הפגיעה באיכות החיים חמורה לא פחות ממה שמדווחים חולי לב או חולי סוכרת. 
מבחינת הצוות הרפואי המטרה העיקרית של טיפול בריפלוקס היא הקלה על הסימפטומים, ריפוי דלקת בושט ומניעת הישנות הבעייה. כשהטיפול מתחיל בשינוי תזונתי ולפעמים מלווה בטיפול פסיכולוגי או קוצ'ינג וכשאין הקלה– טיפול תרופתי.
בארה"ב מדווח כי 20-40% מהמטופלים ממשיכים לסבול, למרות הטיפול התרופתי ולכן השלב הראשון יהייה שינוי באורך החיים כולל שינוי תזונתי, כלומר דיאטה מתאימה ופעילות גופנית.
עוד נקודה מעניינת היא שמבנה הקיבה הוא כמו של בננה שמתרחבת מעט כמו שקית מגומי. אם ישנים על צד ימין – האזור העליון פתוח יותר כנ"ל בשינה על הבטן. מכאן שעדיף (במיוחד לאנשים שסובלים מריפלוקס או בקבוצת סיכון לריפלוקס) לישון על צד שמאל.- כך הפונדוס של הקיבה אחורי יותר ויהייה פחות לחץ.

מה הם גורמי הסיכון לריפלוקס
כל דבר שלוחץ על הקיבה ויכול לעורר ריפלוקס:
1. הריון (לחץ על הסוגר מלמטה והורמונים)
2. השמנת יתר
3. עישון (ירידה בלחץ הסוגר)
4. מזון מטוגן, שמן, עודף סוכר וקמח לבן, מזון מתובל מידיי הגורר הפרשה מוגברת של חומצה ועוד
5. חוסר התרוקנות (עצירות)
6. גיל – גילאים עיקריים  20-70 שנים
7. מגדר – גברים בגילאי 30-40 סובלים יותר מנשים, מצב שהולך ומתאזן עם השנים
מה יכול לגרום לריפלוקס?
חולשה מוטורית של הסוגרים כלומר בעיה במבנה/תפקוד שריר הסוגר
בעיה סנסורית, כלומר בעיה בתחושה ובעצבוב או תרגום העצבוב
דיספגיה מסיבות שונות (חוסר יכולת לבלוע)


מה זה ברט?
כשרקמה קיבתית מתערבבת עם רקמת ושט – כלומר יש לשוניות של רקמה קיבתית באזור הוושט.
במקרה כזה יש מעין הגנה לוושט (באזור הלשוניות) מפני חומציות. בוושט יש מספר שכבות של תאים ולכן אין ספיגה פנימה בעוד שהקיבה עשויה שכבת תאים דקה יותר וכך גם המשך המעי. שכבת הקיבה יכולה להיות פעילה לעומת רקמת הוושט דבר שיכול ליצור "בלבול" מבחינת התאים והאיתות התוך תאי או רקמתי ומכאן בלבול של התאים וגדילת תאים למצב של גידול סרטני. הברט עצמו אינו סכנה אלא היותו שלב מקדם או אפילו מקדים לסרטן – זו הבעיה ולכן יש צורך בניטור אנשים אלה.
צרבת חד פעמית או שמופיעה מידיי פעם אינה בעייתית . הבעיה מתחילה כשהמצב חוזר על עצמו בתדירות גבוהה או כרונית. צרבת ממושכת, מעבר לפגיעה באיכות החיים, היא גורם סיכון לסרטן ולכן חשוב לטפל בה.
איזה מזון יכול לגרום לתחושת צרבת וכדאי להימנע ממנו במיוחד אם כבר התפתח ריפלוקס?
- מזון עשיר בשומן
- מזון עשיר בסוכר
- מזון עם הרבה תבלינים חריפים
- בצקים ומוצרים מקמח לבן, קמח לבן עם שמרים
- חלב ומוצרי חלב
- פירות מסוימים


מה כדאי לשלב בתפריט היומי  שיעזרו במצב של ריפלוקס?
- ירקות. (ברוקולי, מלפפונים, קולורבי, שעועית ירוקה, חסה, גזר) הם דלים בשומן, דלים בסוכר ומכילים סיבים תזונתיים שעוזרים לספוח חומציות
- ג'ינג'ר. צמח אנטי דלקתי, עוזר בטיפול בצרבת ובעיות אחרות במעי. אפשר לאכול ג'ינג'ר גרוס, חתיכות ג'ינג' כחליטה או תה קר.
- שיבולת שועל וסובין שיבולת שועל. סיבים שנוחים לעיכול, עדינים למעי ומסייעים לספיחת החומציות בקיבה. מקל על עודף חומציות בקיבה ובוושט.
- פירות לא חמוצים. תפוח, בננה, דובדבנים, אגסים, מלון ועוד.
- חלבון ביצה (להימנע מחלמון ביצה). מקל על עודף חומציות.
משפט סיכום – טיפול בצרבת חשוב לאיכות החיים ולמניעת סרטן הושט. טיפול ומניעה יכללו דיאטה מאוזנת, עשירה בסיבים תזונתיים, בשר דל שומן, פחות סוכרים ומאפי קמח לבן, פיצות ועוד.

 

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2018 Diets.co.il