הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - ארטישוק ירושלמי
24/05/2017, מאת מיכל אור רודיך - דיאטנית
לרגל יום ירושלים החל השבוע, רציתי להציג משהו אופייני לירושלים או משוייך לירושלים.
מעבר למעורב הירושלמי, הבייגלה הירושלמי, חומוס ירושלמי, ישנו ירק, בריא וטעים ומצויין לדיאטות, שמשום מה נקרא על שם עיר הבירה – ארטישוק ירושלמי.
ארטישוק ירושלמי

האמת היא שארטישוק ירושלמי הוא לא ארטישוק ולא ירושלמי אבל הוא טעים ומקור טוב לפחמימות בזמן דיאטה בכלל ולחולי סוכרת בפרט. הוא למעשה חמניית הפקעות אשר במאה ה 19 נקרא ג'ירוסולה ארטיצ'וקו, שם שהשתבש לג'רוסלם ארטישוק.

ניתן לאפות אותו, לבשל בקשרה ואף להכין ממנו ליקר (כפי שנעשה בגרמניה).
ב 100 גרם ארטישוק ירושלמי יש 80 קלוריות שרובן מפחמימות. הוא מכיל ויטמין C – לכן נחשב כמסייע לחיזוק מערכת החיסון ומעורר. מכיל מגוון ויטמיני B וברזל זמין, מה שמגביר את חיוניותו בתפריט ילדים, תפריט טבעוני ותפריטים לאנשים הסובלים מאנמיה. מגוון ויטמיני ה B יחד עם הברזל וויטמין ה C יכולים לסייע להתרוממות רוח, לתחושה טובה יותר ולריכוז. הפחמימות בארטישוק הירושלמי ברובן אינן עמילניות ולכן הוא מומלץ לאנשים הסובלים מסוכרת סוג 2, סינדרום X ו/או הסובלים מעודף משקל כללי. הארטישוק הירושלמי עלול לגרום לשחרור גזים ממערכת העיכול. תכונה זו היא חלק מניקוי המעי ואיננה יצירת גזים או סיבוכים אלא להפך – תהליך המסייע לניקוי והקלה על מערכת העיכול והמעי במיוחד. בנוסף, השורש מכיל חומרים המסייעים לניקוי הכבד  ולכן חשוב לשלב בדיאטת ניקוי רעלים ולהמשיך לשלבו גם לאחר מכן.


בשלב ראשון יש לבחור שורש בשרני שאינו יבש, קצותיו אינם דקים וקליפתו מעט מבריקה. השלב השני, לשמור את הארטישוק הירושלמי במקרר, לא במקפיא, ורצוי בנייר סופג.
את הארטישוק הירושלמי ניתן לאפות, לבשל ואף לגרד לתוך סלט. טעמו מעט אגוזי ומתוק.

מתכון אופייני לשילוב בתפריט: סלט אגסים וארטישוק ירושלמי
חותכים שני אגסים גדולים לרצועות דקות ומוסיפים שורש בינוני של ארטישוק ירושלמי קלוף וחתוך אף הוא לרצועות דקות. רוטב יכול להיות 2 כפות רוטב בלסמי עם חצי כפית סטיביה או כף חומץ בן יין עם כפית דבש – בהתאם לכמות הפחמימות המותרת בתפריט.

ניתן פשוט לאפות את הארטישוק הירושלמי המקולף ולהוסיף לידו סלט ירוק גדול מתובל בלימון ומעט מלח, לארוחה מושלמת.
יום ירושלים מעניין, טעים  ושמח.


 

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2018 Diets.co.il