הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - שמן דקל למה לא?
21/05/2017, מאת מיכל אור רודיך - דיאטנית
מכירים את הפרסומת של אחת מיצרני תחליפי החלב לתינוקות שמתפאר בכך שאין שמן דקל במוצר?
אין הסבר בפרסומת כי מדובר בגימיק שיווקי לכאורה. שמן דקל למה לא?
שמן דקל למה לא?

שמה של כתבה זו משום שלמעט במקרים מיוחדים, אין שום סיבה לחשוש ממנו. יש הטוענים כי איכויותיו עולות על מגרעותיו ואחרים טוענים שאין סיבה להשתמש בשמן דקל  בדיאטה שלנו, אם יש שמנים טובים יותר....תוכלו לשפוט בעצמכם.

הצריכה של שמן דקל למזון ותעשיות הולך וגדל בעולם ויחד עם זאת זהו אחד המזונות השנויים ביותר במחלוקת.
עץ הדקל המקורי לשמן, גדל בעיקר בדרום ודרום מערב אפריקה, פירותיו הבשרניים אדומים כתומים והם מקור השמן. ישנו זן נוסף של עץ דקל לשמן הגדל בדרום אמריקה וזן שלישי שהוא הנפוץ ביותר, והוא השילוב של שני קודמיו. כיום כ 80% משמן עץ הדקל מגיע ממזרח אסיה, בעיקר אינדונזיה ומלזיה וכאמור – הוא נמצא במחלוקת באשר לתרומה או לנזק הבריאותי שהוא תורם.
כדי לבלבל מעט יותר, ישנו גם שמן זרעי דקל. שמן שונה לחלוטין בהרכבו ותכונותיו משמן עץ הדקל. הוא איכותי יותר, מופק בכמויות קטנות בהרבה ומקורו בזרעי עץ דקל ולא בפירותיו.
שמן עץ הדקל בטמפ' חדר הוא מוצק (רך אך מוצק) וטמפרטורת ההמסה שלו היא 34 מעלות צלזיוס (שמן קוקוס בטמפ' חדר רגילה של 25 מעלות צלזיוס הוא נוזלי, טמפ' ההמסה שלו 24 מעלות צלזיוס), השמן נראה עלפי רוב כמו משחה והוא אכן משמש למאכלים ומוצרים נוספים כמו ממרחים שונים, מרגרינה, חמאת בוטנים ואפילו למשחת שיניים.


אז מה רע בשמן עץ הדקל? ישנם מחקרים המצביעים על סיכון יחסית גבוה יותר למחלות לב בצריכת שמן זה לעומת שמנים אחרים. יחד עם זאת מרבית המחקרים אשר עוררו את הסערה היו מחקרים בנשים עם רמות כולסטרול גבוה אשר צרכו שמן עץ דקל או שמנים אחרים. נשים אלה, שכאמור היו לא מאוזנות מבחינת רמות הכולסטרול, נמצאו כי לקו יותר במחלות לב מאשר נשים אחרות, עם רמות כולסטרול גבוהות, אשר צרכו שמנים אחרים. 
ומה התכונות הבריאותיות החיוביות? השמן מכיל כמות יפה של ויטמין E, של אנטיאוקסידנטים נוספים ושל קרוטנואידים (שמהם נוצר ויטמין A ) – כלומר יכולה להיות תרומה להגנה על הלב, לפעילות מוחית תקינה ולהגנה מסויימת על עיניים ומערכות נוספות. השמן מכיל חומצה פלמיטית (שתורמת את רוב הקלוריות), חומצה אולאית וחומצה לינולאית ולכן קשה לומר על השמן שהוא לא בריא.
כן או לא שמן עץ הדקל? כעקרון השמן מכיל 50% שומנים רויים ו 50% שומנים בלתי רויים ולכן לא ניתן לומר עליו שהוא לא בריא. יש לו תכונות מייטיבות והרכב טוב באופן יחסי. יחד עם זאת שמנים כמו שמן זית, שמן קנביס (המפט) ואפילו שמן אבוקדו או קוקוס נחשבים טובים יותר לבריאותנו.


כך שאם יש לכם מוצרים עם שמן עץ הדקל או שמן דקל – אין רע בכך. חשוב יותר יהייה לבדוק אילו חומרים משמרים יש במוצר, כמה סוכר או מלח וכד'.
כדאי תמיד לבדוק את המוצר כולו ופחות להטפס לרכיב אחד.


לבריאות. 

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2018 Diets.co.il