הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - הספר "תחושת בטן"
15/03/2017, מאת מיכל אור רודיך - דיאטנית
ספר מקסים שעוסק במערכת העיכול בצורה הומוריסטית מצד אחד
אך בצורה מאוד ברורה מצד שני וניתן ללמוד ממנו הרבה על תפקיד איכות האוכל ולא רק הכמויות, ואפילו להבין מה עוזר לנו לרדת במשקל ולהצליח בדיאטה ומה עלול לעכב אותנו.
הספר

הספר נכתב על ידי ג'וליה אנדרס ותורגם לעברית על ידי יכין אונא.
 
את הפתיחה לספר בעברית כתב גסטרואנטרולוג (רופא העוסק במערכת העיכול) מקסים מתל השומר, ד"ר באר-גבל, המטפל בעיקר בבעיות תנועתיות המעי ובראייה משולבת גם בכל הנוגע לבסיס האגן ולמחלות שונות של מערכת העיכול. ממנו למדתי על שילוב ביופידבק בטיפול במחלות במערכת העיכול, על הקשר בין בריחת שתן ודלקות מעי גס ועל הקשר בין מוח למערכת העיכול. למדתי ממנו גם על חשיבות הטיפול בצרבת או עצירות כשהם הופכים לכרוניים וכמובן על חשיבות השתייה, הסיבים התזונתיים והסדר לכל מה שעוזר לנו ומוכר לנו בתזונה נכונה וההשפעה על מניעת מחלות מעי.


הספר כתוב בצורה שקל לקרוא ולהבין ומדבר על מה שקורה במערכת העיכול, החל מהפה (אולי עוד לפני – מהמחשבה על אוכל) ועד לקצה השני. מאחר ומערכת העיכול עוברת במרכז הגוף ולמעשה מהווה חלק מאוד חשוב ובולט בתפקוד הגוף וחשוב לדעתי,, מעבר להבנה מה אוכלים ואיך - להבין מה קורה הלאה, כשהאוכל כבר מתחיל את המסע שלו בתוך הגוף.
תוכלו להבין מדוע עצירות עלולה לגרום למיגרנה, או שמקור המיגרנה עלול בכלל להיות בשל דלקת כרונית של המעי שנגרמת לפעמים בשל רגישות יתר או אלרגיה למזון מסויים. אפשר ללמוד מהספר על תפקיד הפרוביוטיקה (חיידקים שטובים למעי) בספיגת ויטמין K וויטמין B12 ואפילו על הקשר בין חיידקים אלה לתפקודי קרישת דם.


אם פחות מעניינת אתכם הפיזיולוגיה של המעי, תוכלו בכל זאת ללמוד מה אפשר לעשות כדי לזרז את פעולת המעי ולהגביר את חילוף החומרים, את השפעת הקפה על מערכת העיכול ואפילו אילו מזונות נותנים אנרגיה מהירה ומתי פחמימות הופכות מהר יותר לשומן..
אחד הדברים המעניינים שלמדתי מהספר היא הסיבה למה חלבון חם טעים לנו יותר מחלבון קר – לדוגמה – אנחנו מעדיפים ביצה חמה ולא חביתה קרה או מעדיפים סטייק חם ולא קר. מבלי לעשות לכם ספויילר, אתן לכם רמז – העניין קשור לכמות האנרגיה הדרושה לעיכול המזון.


תקראו ותהנו – בהחלט מומלץ!

 

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2017 Diets.co.il